معرفی منطقه 9 عملیات انتقال گاز

منطقه 9 عملیات انتقال گاز یکی از مناطق دهگانه شرکت انتقال گاز ایران می باشد . این منطقه در سال 1386 به منظور کارایی و اثر بخشی  بهره برداری بالا و حفاظت و نگهداری از سرمایه های شرکت و تامین گاز به موقع با گستره کاری در سه استان گلستان ،مازندران و گیلان آغاز به کار نموده است .

این منطقه عملیاتی وظیفه انتقال گاز از مناطق 3و4 از مبادی ورودی به ترتیب استان های گیلان و گلستان و همچنین گاز وارداتی از ترکمنستان به جهت تامین گاز نیروگاه نکا ، صنایع و مصارف خانگی در سه استان فوق الذکر و بخشی از استان های سمنان و اردبیل را به عهده دارد و این مهم را به کمک 5 تاسیسات تقویت فشار گاز قلعه جیق ، نکا ، نور ، رامسر و رشت و نیز 3 مرکز بهره برداری خطوط لوله گرگان ، نور و رشت انجام می دهد.

تاسیسات تقویت فشار گاز رشت:

این تاسیسات در استان گیلان ، شهرستان رشت و در مسیر جاده لاکان بر روی خط لوله 40 اینچ اول سراسری ، کیلومتر 45/935 قرار گرفته است و از سال 1352 با سه واحد توربور کمپرسور (به صورت سری) ساخت کشور روسیه (NEVSKII) ، با مجموع ظرفیت انتقال گاز روزانه در حدود 23 میلیون متر مکعب ، فعالیت می کند.

مرکز بهره برداری خطوط لوله رشت:

مرکز بهره برداری خطوط لوله رشت با 443 کیلومتر خط لوله ، در شهرستان رشت ، مسیر جاده لاکان قرار دارد. این مرکز با مجهز بودن به لوازم کارگاهی و تعمیراتی سبک ، سنگین و فوق سنگین ، ماشین آلات ساختمانی ثابت و متحرک و نیروهای متخصص، نگهداری و تعمیرات خطوط لوله این مرکز شامل خط لوله 40 اینچ اول سراسری (از لوشان تا آستارا)،خط لوله 30 اینچ رشت رامسر، خط لوله 20 اینچ بندر انزلی ، خط لوله 16 اینچ تنکابن دیلمان را به عهده دارد . همچنین این مرکز بهره برداری دارای 19 ایستگاه حفاظت کاتدیک ، 23 ایستگاه شیر خودکار ، 1 ایستگاه فرستنده توپک ، 1 ایستگاه گیرنده توپک و 1 ایستگاه فرستنده و گیرنده توپک می باشد.

تعداد بازديد اين صفحه: 4993
تعداد بازديد از سايت: 152677539
تعداد بازديد زيرپورتال: 556367
اين زيرپورتال امروز: 1726
در امروز: 67382
اين صفحه امروز: 3
خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما